Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı sektörü buluşturdu
29 Ekim 2018

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) geçtiğimiz yıl en fazla ihracata imza atan üyelerini ödüllendirdi. Törende, 23 kategoride 115 ödül verildi.

Türkiye’nin en ihracatçı ilk üç sektöründen biri olan kimya, 2016 yılında 14 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. 300 binden fazla kişiye istihdam üreten kimya sektörü, 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduğu 2017 yılının ilk dört aylık döneminde ihracatını geçen yıla kıyasla yüzde 17,41 artırarak, 5 milyar 369 milyon dolara çıkardı.

23 kategoride 115 ödül verildi

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan kauçuğa, medikalden boyaya kadar kimyanın farklı alt sektörlerindeki 7 bin ihracatçı firmayı temsil eden İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) düzenlediği İKMİB 2016 İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, Raffles İstanbul Zorlu Center’da yapıldı. Kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 firmanın ödüllendirildiği gecede bu yıl yeni eklenen ‘En Katma Değerli İhracat’, ‘Hedef Ülkelere İhracat’, ‘Pazar Sayısı Artış’ gibi kategorilerde de en başarılı firmalar ödüllendirildi.

23 kategoride 115 ödülün sahiplerini bulduğu törende konuşan İKMİB Başkanı Murat Akyüz, şunları söyledi:

“2016 zor bir yıl oldu”

“Ülkemiz için zor bir yılı geride bıraktık. Birbirimizden aldığımız güç sayesinde yaşanan tüm siyasi ve ekonomik olumsuzluklardan mümkün olan en az şekilde etkilendik. Ülkesine ve insanlarına inancı tam olan ihracatçılarımız tüm zorluklara rağmen mücadelelerine devam ederek ülke ekonomisinin olumlu görünümünü korumayı başardı.

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya yaşamın her alanına yönelik ürünler sunan kimya sektörümüz, son yıllardaki ihracat hamlesi ile Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Avrupa başta olmak üzere Afrika’dan Güney Amerika ve Uzakdoğu’ya kadar geniş bir dağılımda ihracat yapan sektörümüz rekabet gücünü her geçen yıl artırıyor. 2016 yılında büyük bir gayretle çalışan ve 200’den fazla ülkeye ürünlerini ulaştıran tüm firmalarımızı yürekten kutluyorum. İhracatın Yıldızları ödüllerinin firmalarımız açısından önemli bir motivasyon olduğu inancındayız.”

2017’ye hızlı başlangıç

İhracatçılar açısından kolay olmayan bir yılın ardından 2017’ye rekor ihracat artışları ile başladıklarını vurgulayan Akyüz, “Kimya ihracatı Ocak-Nisan döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 13,60 artışla 6 milyon 590 bin ton, değerde ise yüzde 17,41 yükselişle 5 milyar 369 milyon dolara ulaştı. Sektör ihracatında ilk 10 ülke; Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Irak, Singapur, Mısır, ABD, İtalya, İspanya, İran ve Malta oldu. Otomotiv, hazır giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından üçüncülüğümüzü koruduk. Yılın dört aylık döneminde yakaladığımız rekor artışlarla 2017 yılı için belirlediğimiz 15,5 milyar dolarlık ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.